William L Ivarson Jr Senior Profile: Braydan Gaffin Senior Profile: Ethan Pennywitt Senior Center spreading Christmas cheer Stout named Administrator of Monarch Meadows Richard Francis Frank B Young William Scaff Gregory A Silvia Jr Davis now the winningest coach in Lady Devils basketball history Clutch plays give Green Devils OT win Eighth grade Greyhounds go on the road, grab 55-41 conference win at Whiteoak Lady Indians can’t hang on, fall to Eastern Brown Indians open up with big Homecoming win Greyhounds drilled by Fairfield in season opener How to sell 94 losses NAES leads local schools represented at PBIS Showcase PHS Beta Club recognized as National School of Distinction MES wins Momentum Award for second year running Fire destroys Winchester business Martha Becraft Cynthia A Sopher Clarys Holliday Basketball Special: 2017-18 Justice girls lead Peebles to win over Felicity Senior Profile: Adison Wright Lady Dragons slain by buzzer-beater Freshmen double-doubles lead Lady Hounds to win in opener County mourns passing of OVSD Board member Tom Reed Peebles man arrested in connection with woman’s disappearance Leaving a written legacy Not really ready to go back to pioneer days Peebles Jr./Sr. High School awarded PBIS Bronze Award North Adams High School named National Beta School of Distinction Operation Christmas Child collects 1,867 boxes Samantha Jameson honored as Young Professional of the Year Youth Deer Season again plagued by bad weather Humane Society hosting Ugly Christmas Sweater contest Dec. 9 Local centenarian celebrates birthday number 100 with family and friends Jerry R Pratt Edward Lykins Jr NAES students focus on spreading kindness Leland P Sautter Kelly B Anderson Dorothy Grooms Sharon D Brumley Anna J Grooms Local student/athletes awarded Wendy’s Heisman Awards Lady Devils JV triumph in opener Senior Profile: Colten Ball Peebles hosts SHAC Boys Preview Lady Devils fall in tough opener Janet A Pedicord Nettie R Fleshman Senior Profile: Sianna Mills North Adams boys ride the ‘3’ train to victory Lady Devils trounce Georgetown Senior Profile: Austin Stamper North Adams’ Williams named OIAAA Administrator of the Year County hoops squads on display in SHAC Girls Preview Going off the grid Michael L Chamblin A newer, kinder county pound takes a more humane approach TAG students are winners at Invention Convention Adams County Florist decks the halls Thomas J Reed Shirley A Stiffler Sharon G Wright Lottie J Meade June R Williams Lions and Cowboys and no Bengals, thankfully Senior Profile: Tyler Horsley North Adams sweeps Manchester Cheer Championships Indians face tough test in first pre-season scrimmage Senior Profile: Abby Faulkner Seas reflects on second state tournament experience NA’s Harper signs to continue hoops career at Rio Grande Hendrickson named Assistant Coach of the Year in Division III girls soccer Take the hint, it’s Thanksgiving time again Small Business Saturday in Adams County Art Council’s newest production will have you ‘laughing through your tears’ North Adams students working to help the homeless Grateful Richard A Graham #SawyerStrong Billy L Smalley With some help from Adams County, Ohio Statehouse now has wheelchair charging station Wenstrup announces re-election campaign Delta Dental provides two local schools with new drinking fountains Ernie McFarland honored by Ohio Bankers League Veterans Day parade, ceremony held in West Union Adams County schools celebrate Veterans Day Being the change November: As Mr. Seas it Protecting Ohio seniors from rising healthcare costs It’s November-have some soup and pie SHAC Boys Preview is Nov. 24 at Peebles June Hall Alice B Himes Claudia U Mitchell

Indians sweep annual County Track Meet

It was a race to the finish line in the Girls 4 x 100 Relay between Manchester’s Katie Fetters, left, and Peebles’ Breauna Shoemaker, right.  Shoemaker got the best of the battle as the anchor of the Indians’ quarter, winning the race in a time of 56.37.  The Manchester foursome recorded a finish time of 56.62.  Photo by Mark Carpenter.
It was a race to the finish line in the Girls 4 x 100 Relay between Manchester’s Katie Fetters, left, and Peebles’ Breauna Shoemaker, right. Shoemaker got the best of the battle as the anchor of the Indians’ quarter, winning the race in a time of 56.37. The Manchester foursome recorded a finish time of 56.62. Photo by Mark Carpenter.

West Union again hosts county competition

By Mark Carpenter

It certainly was a good week to be a member of the track and field programs at Peebles High School. On Monday, May 2, Coach Rachel Herman’s junior high squads swept both the girls and boys titles at the 2016 Adams County Meet and then three days later, Coach Tyler Wilson and his varsity squads repeated that performance with a clean sweep of the titles at the County Meet, giving the Indians bragging rights in the county for this spring.

When the four county schools gathered at the track at West Union High School on May 5, spring was definitely not on hand. Hoodies, winter coats, and gloves were the attire of the day for most spectators as a chilly afternoon may have frozen the spirits of those in the bleachers, but not the enthusiasm of the participants in the track.

The annual County Meet began as usual with the field events , where the Indians began to rack up the points, winning five of the eight events, beginning with senior Dylan Clark taking the Boys Discus with a throw of 102’10”. The Indians’ Ryanna Shearer won the Girls Shot Put with a heave of 25’8.5” and teammate Jessica Newkirk was a double winner, taking the Girls Long Jump with an effort of 14’3.5” and also the Girls High Jump with her best jump of 4’4”. The Boys High Jump title went to Peebles senior Jase Conley, who cleared the bar at 5’ even.

North Adams’ Sara Knechtly won the Girls 400 Meter Dash at last week’s Adams County Track Meet, taking the race in a winning time of 1:10.00.  Photo by Mark Carpenter.
North Adams’ Sara Knechtly won the Girls 400 Meter Dash at last week’s Adams County Track Meet, taking the race in a winning time of 1:10.00. Photo by Mark Carpenter.

West Union junior Shannon Runyan took the Girls Discus with a throw of 65’5” and North Adams senior Kyle Boerger won the Boys Shot Put with an effort of 32’5”. First place in the Boys Long Jump went to West Union’s Carry Hayslip with his leap of 15’5”.

The action then moved to the track, where the Boys 4 x 800 Relay was captured in a time of 9:27:00 by the Manchester quartet of Ethan Pennywitt, Jacob Purdon, Brendon Kessler, and Jordan Freeman. It was then on to the first hurdle event of the day and West Union’s Rebekah McCarty was the champion of the Girls 100 Meter Hurdles in a time of 17.75. The Boys 110 Meter Hurdles winner was also a Dragon as WU’s Cole May took the race in a time of 19.12.
Manchester senior Katie Fetters took the Girls 100 Meter Dash (13.06), while the Hounds’ Kessler won the Boys 100 (11.62). Both of the 4 x 200 Relay events went to the Greyhounds and North Adams’ Adison Wright claimed the Girls 1600 meter run in a time of 6:39.00 with West Union’s Adam Fulton taking the boys’ mile in a time of 5:18.00.

In a hotly contested finish, the Peebles girls took the 4 x 100 Relay with Manchester taking the boys side. North Adams junior Sara Knechtly won the Girls 400 Meter Dash (1:10.00) with Peebles’ Kalub Smith taking the Boys 400 (56.18).

At that point in the evening, the teams all took a short break as the seniors on hand from the four schools were introduced and recognized. From Manchester-Katie Fetters, Jacob Purdon, Gabe Horsley, and Jordan Freeman, North Adams- Kyle Boerger and Nick Mitchell, Peebles- Dylan Clark, Jase Conley, Jack Behr, Zoie Brewer, West Union- Ashley Hackworth and Madigan Marshall.

West Union’s Rebekah McCarty, center, leads the way on her way to victory in the Girls 100 M Hurldes in last week’s Adams County Track Meet.  Photo by Mark Carpenter.
West Union’s Rebekah McCarty, center, leads the way on her way to victory in the Girls 100 M Hurldes in last week’s Adams County Track Meet. Photo by Mark Carpenter.

When the action resumed, the hurdles were back on the track and West Union’s McCarty repeated her earlier performance, winning the Girls 300 Hurdles in a time of 55.59. Levi Skinner of Peebles took the Boys 300 Hurdles with his winning time of 54.56.

In the 800 Meter Run, Abby Faulkner from Peebles took the girls race (2:50.00) and Manchester’s Freeman the boys race (2:07.00). The top spot in the Girls 200 Meter Dash went to Manchester’s Fetters (28.43), with Conley from Peebles winning the Boys 200 (24.52). Manchester junior Shyanne Tucker claimed first place in the Girls 3200 Meter Run in a time of 14.00 as Peebles’ Skinner, as the only brave competitor, took the Boys 3200 in 13.49.

The final event of the meet was the Boys 4 x 400 Relay and the first place slot went to Peebles.

Following is a list of the top three finishers in each event:

Girls Discus: 1. Runyan (WUHS), 2. Shearer (PHS), 3. Brewer (PHS)

Boys Discus: 1. Clark (PHS), 2. Arnold (PHS), 3. Boerger (NAHS)

Girls Shot Put: 1. Shearer (PHS), 2. Runyan (WUHS), 3. Pitre (WUHS)

Boys Shot Put: 1. Boerger (NAHS), 2. O. Behr (PHS), 3. Horsley (MHS)

Girls Long Jump: 1. Newkirk (PHS), 2. Simon (WUHS), 3. Harper (NAHS)

Boys Long Jump: 1. Hayslip (WUHS), 2. Baldridge (PHS), 3. Hayslip (MHS)

Girls High Jump: 1. Newkirk (PHS), 2. Harper (NAHS)

Boys High Jump: 1. Conley (PHS), 2. Colvin (MHS), 3. Hayslip (MHS)

Boys 4 x 800: 1. Manchester, 2. Peebles

Girls 100 M Hurdles: 1. McCarty (WUHS), 2. Faulkner (PHS), 3. Edmisten (WUHS)

Boys 110 M Hurdles: 1. May (WUHS), 2. Smith (PHS), 3. McCaw (NAHS)

Girls 100 M Dash: 1. Fetters (MHS), 2. Kinhalt (MHS), 3. Shoemaker (PHS)

Boys 100 M Dash: 1. Kessler (MHS), 2. Turner (NAHS), 3. May (WUHS)

Girls 4 x 200: 1. Manchester , 2. West Union

Boys 4 x 200: 1. Manchester, 2. Peebles

Girls 1600 M: 1. Wright (NAHS), 2. Runyan (WUHS), 3. Williams (PHS)

Boys 1600 M: 1. Fulton (WUHS), 2. J. Behr (PHS), 3. Conlee (PHS)

Girls 4 x 100: 1. Peebles, 2. Manchester, 3. North Adams

Boys 4 x 100: 1. Manchester, 2. North Adams, 3. Peebles

Girls 400 M: 1. Knechtly (NAHS), 2. Smith (MHS), 3. Adkins (WUHS)

Boys 400 M: 1. Smith (PHS), 2. Turner (NAHS), 3. Hayslip (WUHS)

Girls 300 M Hurdles: 1. McCarty (WUHS), 2. Harper (NAHS), 3. Friend (MHS)

Boys 300 M Hurdles: 1. Skinner (PHS), 2. McCaw (NAHS)

Girls 800 M Run: 1. Faulkner (PHS), 2. Knechtly (NAHS), 3. Runyan (WUHS)

Boys 800 M Run: 1. Freeman (MHS), 2. Fulton (WUHS), 3. J. Behr (PHS)

Girls 200 M Dash: 1. Fetters (MHS), 2. Shoemaker (PHS), 3. Newkirk (PHS)

Boys 200 M Dash: 1. Conley (PHS), 2. May (WUHS), 3. Hayslip (WUHS)

Girls 3200 M: 1. Tucker (MHS), 2. Faulkner (PHS), 3. Wright (NAHS)

Boys 3200 M: 1. Skinner (PHS)

Boys 4 x 400: 1. Peebles

Final Girls Team Standings: Peebles 64, West Union 53, North Adams 43, Manchester 42

Final Boys Team Standings: Peebles 91, Manchester 50, West Union 36, North Adams 34

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© The People's Defender - All rights reserved