Alex K Miller Ann E Campbell Scott N Atkinson Senior Profile: Tyler Fowler Martin named to All-Tourney Team in North/South Battlefield Classic 200 years on the banks of the Ohio, in a little town called Moscow Edwin P Prince ACRMC Emergency Care Center renamed after Dr. Bruce Ashley Volleyball teams honor young cancer patient MHS honors veterans during pregame Kirker Covered Bridge gets a ‘Brown Goose’ facelift Adams County Heritage Days are Sept. 30-Oct. 1 Lady Devils prevail 1-0 over Peebles on Kickin’ Cancer Night Senior Profile: Patrick Baldwin Michael W Milby James R Grooms Sr. Fall Festival crowns Little Miss and Mister UPDATE: Pike County multiple murder Investigation; redacted autopsy reports released West Union Elementary names August Students of the Month SHAC streak continues for North Adams volleyball West Union volleyball picks up a pair of W’s Animal Shelter booth sees record crowds at Old Timer’s Day Festival Dragons top Manchester in Defender Bowl battle, 28-22 Senior Profile: Kendall Gallowitz Lady Dragons grab early lead in SHAC Tourney, final round is coming Friday Another Old Timer’s Days in the books and successful Run Gio Foundation to hold Oct. 1 benefit in Adams County Betty L Kelley Tom Cross, ACTVB Director, to receive ODNR Cardinal Award Seaman Fall Festival begins Wednesday, runs through Saturday Dragons still lead after two rounds of SHAC Golf, McCarty tops individual leader board Lady Dragons get SHAC win, downing Fayetteville 3-1 Overcoming obstacles, Pennywitt etches his name in MHS record books Dragons take first day lead in SHAC Golf Tourney New drug treatment offers more hope for recovering addicts Ronnie G Nace Lucille Wright Lois M Bixler Time to change those soccer rules Senior Profile: Hannah Grimes ‘Cruising up and down the main drag all night long’ Community effort erects town clock S Bridge to be replaced on Graces Run Road Senior Profile: Brittany Caldwell Lady Dragons break ACCC course record Dragons roll in county gridiron battle Down to last play, Hounds fall in heartbreaker I never won, but those lawn games were special times Donnie Austin Shari R Hiltibran Bentonville hosts 40th Annual Harvest Festival West Union soccer teams sweep Williamsburg, St. Patrick “Rockin” the mats again Senior Profile: Brittany Caldwell Sylvester Mefford Local teens selected to State 4-H Teen Leadership Council Connect with Serpent Mound over Old Timer’s Days Guthrie to speak about pests and diseases in beekeeping Old Timers Days Festival Cornhole Tournament is this week Defender Bowl coming Thursday Bentonville Harvest Festival holds Toddler Pageants 40th Anniversary Bentonville Harvest Festival hosts Baby Show 9/11 Reminds Us That We Are All Americans Lady Dragons are 2016 County Cup winners Bob Birchfield Senior Profile: Ryan Henderson Dragons take JV golf match Another rough night for Greyhounds, Notre Dame rolls to big win Remembering 9/11-15 years later Hughes honored at GABP Concussions and Youth Sports Roberta Newman to retire after more than 46 years at First State Bank Reaching out to the Baton Rouge flood victims Bentonville Harvest Festival celebrates its 40th anniversary Fire it up! Annual Jr. Fair BBQ cooks up another savory fare Lady Indians take down Whiteoak in four sets Senior Profile: Zack Best Greyhounds produce three winners at the 2016 Dragon Run Lady Hounds win in five sets at West Union Teresa Houdeshell Rosa Grooms Roy C Shiveley Mathew R Potts Staggs and Louiso to visit nation’s capital MLSD board members disagree on the merits of drug-testing students Law enforcement will target impaired drivers Labor Day weekend Figgins goal gives Devils a 1-0 win over West Union Lady Devils soccer rolls past West Union 9-1 Senior Profile: Madison Jenkins Boys golf season in full swing in county Winchester Homecoming Festival beats the heat and the storm I learned a lot from Rusty Verona McRoberts Lester Boldman Elsworth Cook Jr Harold L Applegate Governor Kasich honors Defender’s 150th anniversary ACRMC offers Language Interpretation Greyhounds stumble in opener, Green rushing attack leads to big win Notre Dame drops North Adams in straight sets

West Union hosts Junior High Invitational meet

West Union hosted their annual Junior High Invitational track meet on April 15 and this young Dragon prepares for his throw in the Shot Put competition.  Photo by Jamie Puckett.
West Union hosted their annual Junior High Invitational track meet on April 15 and this young Dragon prepares for his throw in the Shot Put competition. Photo by Jamie Puckett.

 

Three county schools among competitors

By Mark Carpenter – People’s Defender

On Friday, April 15, the West Union Track and field program hosted their annual Junior High Invitational Meet with 12 teams from southeast Ohio competing. The host Dragons were joined by two teams from Fairfield, Fairfield A and Fairfield B, Eastern Brown, Hillsboro, Peebles, Lynchburg, Whiteoak, Ripley, Paint Valley, Piketon, and North Adams. Fairfield A was the winner in the overall girls team standings with Paint Valley taking the boys title.

The following are competitors from the Adams County schools who placed high enough in their particular events to earn points for their team totals (first place winners in bold):

Boys Discus: R.D. Ruggles (NAJH), Second Place

Girls Shot Put: Harley Steed (PJH), Second Place; Hope Brown (PJH), Fourth Place

Boys Shot Put: R.D. Ruggles (NAJH), Sixth Place

Girls Long Jump: Jaisyra White (WUJH), Fifth Place

Boys Long Jump: Colt Parker (WUJH), Sixth Place

Boys High Jump: Colt Parker (WUJH), Fourth Place

Girls 100 M Hurdles: Kierra Stone (PJH), Second Place

Boys 100 M Hurdles: Brandon Figgins (NAJH), Second Place

Girls 100 M Dash: Molly Fuller (WUJH), Second Place; Alisan Behr (PJH), Fifth Place; Lilly Gray (PJH), Sixth Place

Girls 1600 M Run: Alisan Behr (PJH), Fourth Place; Katrina Boldman (WUJH), Fifth Place

Boys 1600 M Run: Gabe Chamblin (WUJH), Fourth Place

Girls 4 x 100 Relay: Peebles, First Place; West Union, Third Place

Girls 4 x 200 Relay: West Union, Second Place; Peebles, Fifth Place

Boys 4 x 200 Relay: Peebles, Fifth Place

Girls 400 M Dash: Kierra Stone (PJH) First Place

Boys 400 M Dash: Steven Runyan (WUJH), Sixth Place

Girls 200 M Hurdles: Jaisyra White (WUJH), First Place

Boys 200 M Hurdles: Taylor Ewing (PJH), Sixth Place

Girls 200 M Dash: Kristen Bradford (PJH), Fifth Place

Boys 200 M Dash: Brandon Figgins (NAJH), Third Place

Girls 4 x 400 Relay: Peebles, Fourth Place

Boys 4 x 400 Relay: West Union, Second Place

Final Girls Team Standings: Fairfield A 107, Eastern Brown 69.5, Hillsboro 65, Peebles 56, Lynchburg 54, Whiteoak 36.5, West Union 35, Ripley 4, Paint Valley 2, Piketon 1, Fairfield B 1

Final Boys Team Standings: Paint Valley 82, Eastern Brown 81, Piketon 76, Fairfield A 40, Whiteoak 34, Lynchburg 30, Hillsboro 29, North Adams 23, West Union 18, Ripley 14.5, Peebles 2.5, Fairfield B 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2016 People's Defender